Aksaray Üniversitesi
Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Öğrenciler İçin Sınav İşlemleri

Değerli öğrencilerimiz, 

Uzaktan eğitimde sınav sistemine nasıl gireceğiniz ve neler yapacağınıza dair kısa bir eğitim videosu hazırladık. Buradaki linkten erişebilirsiniz.

Sınav aktivitesine tıklandığında sınava başlamak için bir onay penceresi ekrana gelir. Burada eğitmenin belirlediği bir sınav öncesi mesajı varsa sınav ismi altında görünür.

 • “Onaylıyorum” kutucuğu işaretlenip “Başla” butonuna tıklanmadıkça sınav görüntülenmiş olmaz.
 • Sınav başlatıldıktan sonra sorular tek tek ekranda görüntülenir. Doğru cevap seçeneği işaretlenip “Sonraki” butonu seçilerek bir sonraki soruya geçilebilir.
 • Sonraki sorulara geçtiğinizde, bir önceki soruya geçmeye izin verilmeyecektir.
 • Sağ üstte yer alan “Soruları Otomatik İlerlet” seçeneği işaretlenmişse, cevap seçeneği işaretlendiğinde otomatik olarak bir sonraki soruya geçilir.
 • Sistemsel bir problemle karşılaşıldığında kalan sürenin üstünde yer alan “Sorun Bildir” butonu tıklanıp bir sorun kaydı oluşturulabilir.
 • “Sınavı Bitir” butonu tıklandığında sınavınız sonlanacaktır.

Sınavla ilgili önemli bilgiler:
-Sorular tüm gruba aynı da gelebilir, herkese farklı sorular da. Bu dersin hocasının insiyatifinde olan bir durumdur.

-Farklı öğrenciler için sorular ve seçenekler karışık gelecektir.

-Sınava giriş hak sayınız yönetim tarafından "bir" olarak belirlenmiştir. Birden fazla tekrar giriş hakkı ders hocanızın insiyatifindedir.

-Sınavda elektirik gitmesi vb. durumlarda sıkıntı yaşamamak için, bilgisayar haricinde cep telefonun da hazır ve şarjının tam olarak yedek kullanım için bekletilmesi uygun olacaktır. Bu tür bir hazırlık, elektirik gitmesi vb. sorunlarda kullanıcıların mağdur olmamasını sağlayacaktır.

-Kullanıcı herhangi bir nedenle sınavdan düşerse, tekrar giriş yaptığında kaldığı yerden devam edebilecektir. İkinci giriş farklı cihazdan yapılabilir, bu bir problem teşkil etmez.

-Aynı anda iki cihazdan sınava girelemez, girilse dahi sistem cevapları kaydetmeyecektir. Kullanıcıların bu konuda azami dikkat göstermesi gerekmektedir.

-Kullanıcının sınavdan düşmesi veya farklı problemler olması sınav başlangıç ve bitiş zamanlarını esnetmeyecektir. Kullanıcı böyle bir durumda hemen telefondan veya diğer bir cihazdan sisteme giriş yapıp devam etmelidir. Sınav süresi bittiğinde ek süre şansı olmayacak ve sistem kapanacaktır. 

-Sınav süresi ve sınav türünü (test, yazılı, ödev vb.) ders hocası tarafından belirlenecektir.

-Ödev yüklerken birden fazla dosyanız var ise yapmanız gerekenler Video

Yaklaşan sınavlarında tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

ASUZEM Ekibi

 

SINAV UYGULAMASI İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİLER

 

1. Uzaktan eğitim için gerekli ve yeterli olan tüm imkan ve ekipmanlar aynen sınav sistemi için de gerekli ve yeterlidir. Sınava girmek için ihtiyaç duyulacak iki ana araç "Chrome" tarayıcı ve düzgün bir internet bağlantısıdır. Chrome ile ilgili aşağıdaki işlemlerin yapılması mağduriyetleri önleme açısından önemlidir. 

 

           İlk olarak varsa Chorme üzerindeki eklentiler kaldırılmalıdır. chrome://extensions linkini kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırarak veya Chrome üzerinde sağ yukarıda bulunan üç nokta üzerinden önce ayarlar, ardından solda gelen menüde "Uzantılar" butonu tıklanarak uzantılar menüsünü açılmalı, ardından buradaki tüm uzantılar tek tek kaldır butonuna tıklanarak kaldırılmalıdır. Bu sayfada herhangi bir uzantı yok ise bir işlem yapılmasına gerek yoktur. 

        2. adım olarak Chrome için otomatik dil çevirisi seçeneği iptal edilmelidir. Chrome üzerinden sağ yukarıdaki üç noktaya tıklanıp, oradan ayarlar butonuna basılmalıdır.

 

Ardından açılacak sayfada sol taraftan gelişmiş seçeneğine tıklanmalı, onun hemen altından diller butonuna basılmalıdır.

Son olarak açılan menüde “Dil” satırına tıklanmalı, ve açılan menüde aşağıda bulunan “Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner” seçeneği kapatılmalıdır.

 

2. Kullanıcının öncelikle UZEM anasayfasına girmesi ve buradan sağ tarafta bulunan kırmızı "SINAVA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ" butonuna basması gerekmektedir. Veya direkt olarak "https://aksaray-sinav-lms.almscloud.net/" sayfasına da gidilebilir.

 

3. Sınava giriş için kullanıcı adı ve şifrenizi girebileceğiniz menü açılacakdır. Bu menüye yine UZEM üzerinde kullanılan kullanıcı adı ve şifre sırası ile girilecektir.

 

4. Giriş yapıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran kullanıcıları karşılayacaktır. Bu sayfada kullanıcı yaklaşan sınavlarının tarih ve saatlerini, varsa çakışan sınavlarını görebilecek, ve başlayan sınavlarına katılabilecektir. Sınav saati geldiğinde BAŞLA butonu aktif olacak, kullanıcı bu butona basarak sınavını başlatacaktır. Aynı anda birden fazla sınavı olan öğrenciler en kısa sürede ders hocası ve danışmanına bu durumu iletmelidir.

 

5a. Başla butonuna bastıktan sonra sınav yönergesi ekrana gelecektir. Öğrenciler yönergeyi dikkatlice ve sonuna kadar okuduktan sonra "Okudum, onaylıyorum" kutucuğunu işaretleyip mavi renkli "Başla" butonuna basacaktır. Sınavla ilgili yönergeleri tamamı okunmalı, ardından sınav başlatılmalıdır. 

5b. İnternet veya bilgisayar ile ilgili problemler yaşayan öğrenci aşağıdaki adımları takip etmelidir.

 • İnternet bağlantısı kesildiyse ve kısa süre sonra geleceği düşünülüyorsa sayfadan çıkmadan sadece sayfada kalınması ve internet bağlantısı düzeldiğinde devam edilmesi yeterli olacaktır. 
 • İnternet kesilmesi sebebiyle başka cihazlara geçiş yapmak zorunda kalan, bilgisayarı veya internet tarayıcısı yanlışlıkla veya başka bir sebeple kapanan öğrenciler, tarayıcıdan 1. adımdan itibaren işlemleri takip ederek tekrar sınava giriş yapmalı, ve giriş yaptıktan sonra sınavın sağında sarı renkli "Devam Et" butonuna basmalıdırlar. Bu andan itibaren öğrencinin sınavı kaldığı yerden devam edecektir. Arada geçen süre sınav süresine eklenmeyecektir. 
 • Aynı anda birden fazla cihasdan giriş yapılamaz, yapılsa bile sistem cevapları kaydetmeyecektir.
 • Sisteme tekrar giriş yapıldığında, devam et butonuna basıldıktan sonra sınav yönergesi tekrar ekrana gelecektir. Kullanıcı onaylayıp sınava kaldığı devam edebilir. 
 • Sınavdan düşme, başka cihaza geçme, internet kesintisi vb. hiçbir sebep sınavı sonlandırmaz. Sınavı sadece kullanıcı sonlandırabilir veya süre dolduğunda sınav otomatik olarak sonlanır. 

 

6. Sınavda kullanıcılar kendilerine yöneltilen sorulara uygun gördükleri cevap seçeneklerini işaretleyerek soruları cevaplayacaklardır. Önceki soruya geri dönüş seçeneği yoktur. Soru için cevap seçeneği işaretlendikten sonra aşağıda bulunan "Sonraki" butonuna basılması gerekmektedir.

 • Dikkat!!! İnternet ile ilgili bir problem olduğunda sonraki soru butonuna basıldığında sistem uyarı verecektir. Uyarı "Cevabınız kaydedilemedi" şeklinde olacaktır. Eğer bu uyarı gelirse kullanıcı kesinlikle "Sonraki" butonuna basmamalıdır. 

 

7. Soruların tamamı cevaplandıktan sonra sağ aşağıda bulunan, yeşil renkte "Sınavı Bitir" butonuna basılması gerekmektedir. Bu butona basıldıktan sonra aşağıdaki uyarı ekranı gelecek, işaretlenen ve boş bırakılan soru sayısı görülecektir. Yeşil renkteki "Evet" butonuna basarak sınav tamamlanmalıdır. 

 

8. Sınav bittikten sonra ders öğretim üyesinin mesajı varsa o görüntülenecektir. 

9. Sınav tamamlandıktan sonra tamamlanan sınav aktif sınavlar listesinden tamamlanan sınavlar bölümüne aktarılacaktır. Sınavla ilgili rapor, ders öğretim üyesi izin vermiş ise, UZEM sayfasında, dersin aktiviteleri altında görünecektir. Kullanıcı sınav aktivitesine tıklayarak "Rapor" butonuna basıp rapor alabilir. (Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.)