Aksaray Üniversitesi
Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Öğrenci Rehberi

  • ASUZEM ÖĞRENCİ REHBERİ

 

Değerli öğrencilerimiz, üniversitemize hoşgeldiniz. Bu kılavuzda uzaktan eğitim sistemini nasıl kullanacağınızı ve sıklıkla karşınıza gelebilecek soruların cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Lütfen bu rehberi sürekli kontrol edin çünkü sürekli güncelleyeceğiz. Hepinize derslerinizde başarılar ve üniversitemizin mutlu bir paydaşı olmanızı dileriz. 

 

Rehberimiz iki ana bölümden oluşmaktadır, birinci bölümde uzaktan eğitim sistemini (UZEM ALMS), ikinci bölümde ise öğrenci bilgi sistemini (OBS) nasıl kullanacağınızı açıklayan video ve dokümanlar vardır. Video ve dokümanların içeriği birebir aynı olup, tercihinize göre istediğiniz formatı seçebilirsiniz. 

Uzaktan eğitim merkezi olarak öğrenci bilgi sistemi, yani OBS ile ilgili herhangi bir sorumluluğumuz yoktur, sadece sizler için sistemin rahat kullanımı açısından tanıtıcı bir eğitim hazırladık. OBS ile yaşadığınız problemlerde buradaki video ve dokümanlardan sonuç elde edemezseniz lütfen öğrenci işleri veya danışmanınız ile görüşün. OBS için UZEM üzerinden destek talebi açmayın. 

Rehberimiz kendi içinde genel ve ayrıntılı eğitimlerin yer aldığı bölüm, kısa video ve dökümanlardan oluşan hatırlatıcı bölüm, ve sıkça sorulan soruları içeren SSS bölümü olmak üzere 3 ana kısıma ayrılmaktadır. Yeni öğrenciyseniz, sistemi daha önce kullanmadıysanız lütfen öncelikle birinci bölüm genel ve ayrıntılı eğitimleri dikkatlice tamamen izleyiniz/okuyunuz. 

!!! Uyarı: Yeni öğrencilerimiz ve uzaktan eğitimden ilk defa ders alacak öğrencilerimiz sisteme ders kaydından sonra girebilecektir. Lütfen bunu unutmayın.

 

 

1. BÖLÜM: UZEM REHBERİ


Genel ve Ayrıntılı Rehberler

 

Hatırlatıcı Rehberler

  • Doküman İndirme ve Ödev Yükleme: Video

 

Sıkça Sorulan Sorular ve Çözümleri Arkadaşlar uzaktan eğitimde kullandığımız sistem bilgisayarınıza veya telefonunuza herhangi bir uygulama kurmayı gerektirmediği için hata/problem olma ihtimali son derece düşük. Uzaktan eğitime erişimde kullanmanız gereken tarayıcı sadece Google firmasının Chrome tarayıcısıdır. Başka tarayıcılarda problem yaşama ihtimaliniz var. Problem durumunda öncelikle aşağıdaki çözümleri uygulayın, sonuç elde edemezseniz "Chrome" tarayıcınızı sistemden kaldırıp tekrar kurun.

iOS işletim sistemi cihazlarda (Apple iPhone/iPad) alınan hatalara yönelik çözümler: Doküman
Sisteme girişte hata alıyorsanız: Şifre İşlemleri ve Sisteme Giriş Hataları: Video - Doküman Kamera ve mikrofonum normalde çalışıyor, ama UZEM sisteminde çalışmıyor: Video Doküman 
Sorununuza halen çözüm bulamadıysanız bağlı olduğunuz fakülte/yüksekokulun teknik destek personeli ile görüşmek için tıklayınız.

 

2. BÖLÜM: OBS REHBERLERİ

OBS Giriş ve Kişisel Bilgiler Video

OBS Üzerinden İletişim Video

Dersler, Müfredat, Transkript İşlemleri Video

Kişisel Takip, Dersler, Ders Sınav Programları, Danışman Bilgileri Video